בניית אתריםאורן וסרשפרונג

תכנית רעיונית לשימור טחנת־רוח והסבתה למרכז קניות

רחוב רמב"ן 8, שכונת רחביה, ירושלים
הוצאה/שנה: האגף לפרויקטים מיוחדים, המחלקה לתכנון העיר, עיריית ירושלים, ירושלים, 1977
מס' עמודים/איורים: 31 עמודים הכוללים איורים
53-02

53-03

53-04

תוכן החוברת:

המבנה ההיסטורי של טחנת הרוח, שנבנתה במחצית השנייה של המאה ה־19 באזור שלימים הפך לשכונת רחביה, עמד בתחילת שנות ה־70 של המאה העשרים בסכנת הריסה. זמן קצר טרם הריסתו והקמת בית דירות משותף במקומו, נרתם צוות המחלקה לתכנון העיר, בראשותו של דוד קרויאנקר ובהשתתפות האדריכלים קלריסה אורן ונחמיה פאול, להצלתו. הצוות הכין תכנית בינוי רעיונית במטרה להניע את היזם לשנות את תכניתו. נוסף לדרישה לשימור ושיקום מבנה הטחנה, איפשרה התכנית לשנות את ייעוד המגרש ממגורים למסחר ולהתיר תוספת בנייה של אגף אחורי וקומה תת־קרקעית. היזם אימץ את עקרונות תכנית הבינוי הרעיונית, והאדריכלים יעקב (ג'ק) אלון בשיתוף אמציה אהרונסון ויעקב מולכו עיבדו את העקרונות הללו לתכנית אדריכלית מפורטת להקמת מרכז קניות יוקרתי שבנייתו הושלמה בשנת 1987. תכנית זו הייתה תקדים חלוצי בניסיון להגשים מדיניות שימור עירונית של הסבת בניינים היסטוריים לשימושים חדשים הנושאים רווחים עסקיים־מסחריים.

 


לקראת חנוכת המבנה המשופץ הותקנה במבואת הכניסה של מבנה הטחנה תצוגת־קבע המתעדת את תולדות מבנה הטחנה ואת תהליך השימור.

פרקי החוברת:

פרק 1: הרקע להכנת התכנית
א. שיקום ותיאור מבנה טחנת הרוח
ב. ייחודו הארכיטקטוני והסביבתי של המבנה
ג. המצב התכנוני־חוקי של המגרש
ד. המאבק בעד ונגד שימור טחנת הרוח
ה. ההחלטה על פירוק הטחנה והעברתה למקום אחר
ו. הקשיים האובייקטיביים והספקות לגבי אפשרות יישום ההחלטה הנ"ל

פרק 2: תכנית שימור הטחנה ותוספת הבנייה המוצעת
א. התכנית לשימור טחנת הרוח כחלק ממדיניות שימור כוללת
ב. הנחיות ארכיטקטוניות וסוגי פעילות מוצעים

פרק 3: סיכום

ביקורת:

"דוד הצליח להוכיח שניתן גם לאכול מן העוגה וגם להשאירה בשלמותה. לבנות ולפתח, וגם להשאיר את המורשת הארכיטקטונית. כך, למשל, נעשה במבנה של טחנת הרוח ברחוב רמב"ן... את בניין הטחנה עמדו להרוס כדי להקים במקומו בית-מגורים. דוד ואנשי חזית השימור נזעקו והצליחו לשנות את יעד המבנה, ולהפכו למרכז מסחרי. הטחנה הישנה עברה שינויים ושיפוצים וניצלה מהרס. כולם יצאו נשכרים... תוך כדי המאבקים לשימור הישן, הגיע דוד למסקנה שעליו לחשוף בפני הציבור את היופי הטמון בארכיטקטורה של המבנים העתיקים ולהציגם כפי שהיו בימיהם הטובים."


צפורה דוד, ידיעות אחרונות, 23 ביולי 1985

 

 


© כל הזכויות שמורות לדוד קרויאנקר. אין להעתיק, לשכפל או לצלם בשום צורה ובשום אמצעי אלקטרוני, אופטי או מכאני, את הצילומים, הרישומים והמפות שבאתר אינטרנט זה ללא אישור בכתב מאת דוד קרויאנקר