בניית אתריםאורן וסרשפרונג

אתרי הנצחה ותיעוד של בניינים היסטוריים שנהרסו

שימור שער אליאנס - תהליך תכנון וביצוע העתקת השער

תוכן החוברת:

בניין בית־הספר המקצועי של "חברת כל ישראל חברים" (אליאנס), שעמד בפינת הרחובות יפו וכי"ח במערב ירושלים, נהרס בשנת 1970 כדי לפנות מקום להקמת מרכז "כלל". המרכיב הארכיטקטוני היחיד שנותר לאחר הריסת הבניין היה שער הכניסה הראשי למתחם, שעמד בחזית חומת בית־הספר ברחוב יפו. בשנת 1978, כשהחליטה העירייה להרחיב את רחוב יפו, יזם דוד קרויאנקר, שעמד באותה עת בראש צוות תכנון של היחידה לפרויקטים מיוחדים במחלקת מהנדס העיר, להעתיק את מבנה השער לתוואי החדש של המדרכה, כ־60 מטר מזרחית ממיקומו המקורי. צוות התכנון כלל את האדריכלית נעמי וימן והאדריכל נחמיה פאול.

 

לפרטים נוספים
טליתא קומי – סימני דרך לבניין שאבד ואיננו

תוכן החוברת:

בראשית שנות ה־60, כאשר בארץ בכלל ובירושלים בפרט עוד לא הייתה כל מודעות מקצועית או ציבורית לנושא השימור, אישרו ועדות התכנון הסטטוטוריות את הריסת בניין בית היתומות הגרמני "טליתא קומי" שעמד סמוך למקום שנבנה, בניין המשביר לצרכן בשנת 1970, בפינת הרחובות בן־יהודה והמלך ג'ורג'. בשנת 1979 ניסתה העירייה להציל את הבניין בעל הערך ההיסטורי והארכיטקטוני הרב, והטילה על דוד קרויאנקר להציע ליזמים תכנית בינוי חדשה שתכלול, נוסף על הבנייה החדשה, שימור ושיקום של הבניין ההיסטורי. משדחו היזמים את התכנית, יזם דוד קרויאנקר להקים ברחבת "הכשרת הישוב", ליד המשביר לצרכן אתר הנצחה ובו שלושה אלמנטים ארכיטקטוניים שפורקו מן הבניין ההיסטורי. עיצב את האתר אדריכל נחום מלצר, ואת הפיתוח הסביבתי של הרחבה תכננו האדריכליות יוניס פיגארדו וחנה מינצקר. הקומפוזיציה הסוראליסטית עוררה ביקורת ציבורית קשה גם בשל החשש כי נוצר כאן תקדים לא־רצוי, וכי בעקבותיו יוקמו אתרי הנצחה נוספים שישמשו תחליף לשימור מלא של בניינים היסטוריים. במרוצת השנים הפך אתר "טליתא קומי" לציון דרך אורבני ומקום מפגש חי ותוסס.

 

לפרטים נוספים
אתר תיעוד והנצחה של "בית טאנוס"

"בית טאנוס" שעמד בשנות העיר החצויה (1948–1967) על גבול שטח ההפקר בין שכונת ממילא לחומות העיר העתיקה, נהרס במסגרת התכנית לפיתוח מתחם ממילא. ד"ר נתנאל לורך, שפיקד על כוח צה"ל שהתבצר בבניין במלחמת השחרור, ביקש מראש העיר טדי קולק, למצוא דרך להנציח את הבניין כסמל למלחמת השחרור ולתקופת העיר החצויה. מכיוון שבשנת 1990 הבניין טרם נהרס, יזם דוד קרויאנקר פירוק קטע ממעקה האבן לאורך הגג שעליו היה תבליט שם הבעלים המקוריים של הבית, האחים טאנוס (Tannous Bros). בתיאום עם משרד אדריכל משה ספדיה, שוחזר קטע זה של המעקה ושולב בגדר האבן הסמוכה לשער הכניסה המזרחי של שכונת כפר דוד, שנבנתה ליד המיקום המקורי של הבניין ההיסטורי. דוד קרויאנקר הכין את ההסבר ההיסטורי המלווה באיור לשלט המהווה חלק מאתר התיעוד.

 

לפרטים נוספים

© כל הזכויות שמורות לדוד קרויאנקר. אין להעתיק, לשכפל או לצלם בשום צורה ובשום אמצעי אלקטרוני, אופטי או מכאני, את הצילומים, הרישומים והמפות שבאתר אינטרנט זה ללא אישור בכתב מאת דוד קרויאנקר