בניית אתריםאורן וסרשפרונג

חלום בהקיץ: ירושלים הלא־בנויה

קטלוג של תערוכה במגדל דוד
הוצאה/שנה: מגדל דוד, המוזיאון לתולדות ירושלים, ירושלים, 1993
מס' עמודים/איורים: 227 עמודים הכוללים עשרות איורים; תקציר וכיתובים באנגלית ובערבית
41-0141-0241-0641-0341-05

תוכן הספר/קטלוג:

הספר סוקר פן מרתק בתהליך התכנון והפיתוח של העיר בתקופה של כמאה שנה, משלהי המאה ה־19, על החלומות והחזונות הרעיוניים לגבי דמותה הפיזית הרצויה של העיר, וכן תכניות אורבניות וארכיטקטוניות שנגנזו, ננטשו או נדחו. ירושלים הייתה מקור השראה וכר פורה לרעיונות ערטילאיים מגוונים ויצירתיים כדוגמת, קודש וחול, שלום ותקומה לאומית, אשר תורגמו למונחים פיזיים־צורניים: ירושלים של "אילו", היא עיר של חלומות, תקוות, ציפיות ואשליות שהתנפצו על סלעי המציאות. "ירושלים הלא־בנויה" משקפת את המעבר מעיר מיסטית של כתבי קודש לעיר מציאותית, מעבר שדרש שינוי בדרכי חשיבה, באופנות תכנון ובמגבלות ואילוצים פוליטיים וכלכליים.

 

פרקי הספר/קטלוג:

הקדמה
פרק ראשון:
ירושלים הבנויה והלא־בנויה
פרק שני: ירושלים דמיונית – מיתוס וסמל
פרק שלישי: עיר שלוש הדתות – מאבק על השפעה ועוצמה
פרק רביעי: עיר השלום – אופטימיות ואוטופיה
פרק חמישי: ירושלים בחזון הציוני
פרק שישי: קידמה ופיתוח – מעיר נחשלת למטרופולין מודרני
פרק שביעי: מגדלים פורחים באוויר
פרק שמיני: מודעות הציבור והשפעתו על תהליכי התכנון

* נספח: מובאות מחזונות הרצל ושץ בדבר דמותה העתידית של ירושלים
* מילון מונחים
* ביבליוגרפיה
* הקדמה בערבית
* תקציר בערבית
* תקציר באנגלית
* הקדמה באנגלית

ביקורת:

"ספרו של דוד קרויאנקר... מאיר את רוח התזזית שהעיר הזאת מפיחה באוהביה ובתושביה ומעוררת ללא רסן את בלוטות היצירה והפנטסיה שלהם... חשיבותו של הספר נגזרת מהעובדה שאינו עוסק רק בחלומות בהקיץ ובדמיונם הסהרורי של חוזים פנטיים, אלא מביא גם תיעוד מדויק של פרויקטים רבים, שהוכנו על ידי מתכננים ובעלי מקצוע מהידועים בארץ ובעולם וחלקם אף עמדו לפני מימוש... בשל עושרו של החומר החזותי המעולה והמבט ההיסטורי הרחב, נוצרת פרספקטיווה מרתקת על מה שנבנה במשך השנים ונחשפים הרעיונות המניעים והעמדות הרגשיות מאחורי התכנון והדימוי העיצובי."

 

רן שחורי, הארץ, מוסף ספרים, 24 בנובמבר 1993


© כל הזכויות שמורות לדוד קרויאנקר. אין להעתיק, לשכפל או לצלם בשום צורה ובשום אמצעי אלקטרוני, אופטי או מכאני, את הצילומים, הרישומים והמפות שבאתר אינטרנט זה ללא אישור בכתב מאת דוד קרויאנקר