בניית אתריםאורן וסרשפרונג

ירושלים - המושבה הגרמנית ורחוב עמק רפאים

ביוגרפיה של שכונה – סיפורה של עיר
הוצאה/שנה: הוצאת "כתר" ומכון ירושלים לחקר ישראל, ירושלים, 2008
מס' עמודים/איורים: 403 עמודים הכוללים מאות איורים
מס' קטלוגי: 539914 מסת"ב: 978-965-07-1602-8
20-0220-0520-07tower

20-0120-06

תוכן הספר:

המושבה הגרמנית ורחוב עמק רפאים הם מן המקומות הייחודיים, האיכותיים והמבוקשים ביותר בירושלים בשל קסמם האורבני־ארכיטקטוני סביבתי וסיפורם ההיסטורי. הספר חושף את השינויים האורבניים, האתנוגרפיים־חברתיים, הארכיטקטוניים והאנושיים שחלו באזור זה מאז נוסדה המושבה הגרמנית לפני כמאה וארבעים שנה בידי חלוצים טמפלרים כיישוב כפרי בשולי העיר. על השכונה עברו מלחמות, חיים בצל צלב הקרס בשנות ה־30, תקופות צנע וקיצוב בראשית ימי המדינה והתחדשות אורבנית בשלהי המאה ה־20. בספר כלולים שלושה מסלולי סיור ולאורכם למעלה מ־100 בתים בעלי עניין היסטורי־ארכיטקטוני, אתנוגרפי, קהילתי וסיפורי. הסיורים דומים לביקור במוזיאון פתוח שבמהלכו לומד המסייר ברגל ו"המטייל בכורסה" להכיר את תמונת הפסיפס רבת העניין של תהליך בניית בתי המושבה, אורחות חיים ומנהגים, חינוך, קשיים חברתיים וכלכליים ותולדות המשפחות המייסדות.

 

פרקי הספר:

הקדמה
פרק ראשון:
התיישבות חלוצית 1873–1914
פרק שני: תכנון שכונתי ומאפיינים ארכיטקטוניים
פרק שלישי: משפל לגיאות 1914–1933
פרק רביעי: בצל צלב הקרס 1933–1939
פרק חמישי: מנהגים ואורחות חיים
פרק שישי: קריסתו של מפעל חלוצי 1939–1950
פרק שביעי: שכונת ספר בשנות ה־50 וה־60
פרק שמיני: התחדשות השכונה וסביבתה אחרי 1967
פרק תשיעי: מסלולי סיור – ציוני דרך היסטוריים, אתנוגרפיים, אורבניים וארכיטקטוניים
סיכום: שינוי והתפתחות

* ציוני דרך בתולדות המושבה הגרמנית ורחוב עמק רפאים
* שמות הרחובות במושבה וסביבתה
* ביבליוגרפיה ומקורות מידע
* מפתח

ביקורות:

“This book is an extraordinary achievement and is beautifully designed and printed. Kroyanker and his wife Leorah, his collaborator, could well be candidates for an Israel Prize."


Meir Ronen, “Templer Town”, Jerusalem Post, March 14, 2008


”It is a wonderful publication. I suppose that no such extensive research has been done yet on any other German settlement in Israel. Your publication can definitely be described as a basic reference book for future historians and tour planners."

 

מכתב מאת ד"ר פטר לנגה, נשיא ארגון הטמפלרים  בשטוטגארט, גרמניה, 13 במרס 2008

"ספרו החדש של דוד קרויאנקר... משרטט היסטוריה מרתקת ועתירת צילומים של המושבה הגרמנית מהמאה ה־19 ועד היום, ומציע מסלולי סיור במושבה לפי אדריכלים ואומני בנייה בולטים מקרב הטמפלרים."


דליה קרפל, "צלבי קרס בירושלים", מוסף הארץ, 29 בפברואר 2008

"מי שמשיב לירושלים את כבודה ומתעד אותה כעיר נצח במובן הטריוויאלי של המושג הוא האדריכל דוד קרויאנקר... הספר החדש עוסק במושבה הגרמנית, ומספר את הסיפור המרתק שראשיתו ביוזמה נוצרית־משיחית מדרום גרמניה וסופו באחת השכונות המבוססות והמשגשגות של ירושלים... גם מי שאינו חובב אדריכלות, ויופיה של השכונה אינו מסמא אותו, יכול להצטרף לחגיגה! סיפורה של השכונה נפרש כאן בתיעוד מרתק."


יואב שורק, "מוילהלם השני ועד מגדניית נדה", מקור ראשון, 28 במרס 2008

 

 


© כל הזכויות שמורות לדוד קרויאנקר. אין להעתיק, לשכפל או לצלם בשום צורה ובשום אמצעי אלקטרוני, אופטי או מכאני, את הצילומים, הרישומים והמפות שבאתר אינטרנט זה ללא אישור בכתב מאת דוד קרויאנקר