בניית אתריםאורן וסרשפרונג

קורות חיים

David_Portretדוד קרויאנקר נולד בירושלים בשנת 1939 להורים יוצאי גרמניה –ד"ר גוסטאב קרויאנקר וד"ר אדית קרויאנקר (לבית אפשטיין). לאחר סיום לימודיו בבית־הספר התיכון ליד האוניברסיטה העברית, שירת בגדוד חי"ר מוצנח 890. בשנים 1968-1963 למד אדריכלות בלונדון ב־A.A. Architectural Association School of Architecture. בשנת 1969 נישא לליאורה (לבית פרקש־הימזלי); לזוג שתי בנות, מיכל אדוני ותמר שמעוני, וחמישה נכדים אילון, ליה, נילי, דניאל-איתן וטל-אדית.

אחרי סיום לימודיו עבד קרויאנקר במשך שנה במשרד האדריכל דוד רזניק; בשנים 1970–1973 עבד בצוות לתכנון מרכז ירושלים בראשות האדריכל דוד בסט. בין 1973 ו־1981 עבד במסגרות תכנון של עיריית ירושלים ביניהן המחלקה לתכנון אורבני והיחידה לפרויקטים מיוחדים שבמחלקה לתכנון העיר.

מאז 1981 ועד היום פועל דוד קרויאנקר כאדריכל עצמאי וחוקר במכון ירושלים לחקר ישראל. לעבודתו זו סייעו קרנות וגופים ציבוריים. במסגרת זו ערך ופרסם את מרבית מחקריו הקשורים לתולדות האדריכלות בירושלים, שאותם יזם, יחד עם חתני פרס ישראל, הפרופסור לגיאוגרפיה דוד עמירן והפרופסור להיסטוריה יהושע פראוור, ובניהולה של אורה אחימאיר. לבד מעבודתו המחקרית אצר כמה תערוכות ותצוגות־קבע וכן הוא מעביר את פרי מחקריו ועושר ידיעותיו לציבור הרחב באמצעות הרצאות וסיורים. מאז 2002 הוא ממונה על תחום השימור בתכנית מתאר 2000 הנמצאת כיום (2010) בשלבי דיון בוועדות התכנון הסטטוטוריות.

במסגרת עבודתו הקים ארכיון פרטי ובו מאות תיקים הכוללים חומר עיוני וחזותי: תכניות, צילומים, רישומים, קטעי עיתונות מתקופות שונות ומסמכים היסטוריים. הארכיון מקוטלג/מסווג על פי שלוש קבוצות עיקריות של נושאים: הקבוצה הראשונה כוללת שכונות, רחובות ובניינים; השנייה – נושאים ארכיטקטוניים־תכנוניים כמו שימור, סגנונות בנייה, פרטים ארכיטקטוניים ותיעוד, והקבוצה השלישית – תהליכי תכנון, הריסה, בנייה חדשה ופיתוח אורבני. המרכיב הייחודי בארכיון הוא אוסף של כ־150,000 צילומים שצילם ברציפות במשך 40 שנה, מאז 1969 וכן כמה אלפי רישומי־קו אוריגינלים של בתים, רחובות ושכונות העיר.

רעייתו ליאורה היתה שותפה באופן פעיל, מלא ויצירתי במרבית המחקרים.  היא התמקדה בעבודות תחקיר ועריכה, בדיקת נתונים היסטוריים וביבליוגרפיים והגהות חוזרות ונשנות בכל שלבי הכתיבה וההפקה.


© כל הזכויות שמורות לדוד קרויאנקר. אין להעתיק, לשכפל או לצלם בשום צורה ובשום אמצעי אלקטרוני, אופטי או מכאני, את הצילומים, הרישומים והמפות שבאתר אינטרנט זה ללא אישור בכתב מאת דוד קרויאנקר