בניית אתריםאורן וסרשפרונג

תכנית רעיונית לשימור ולשיקום בניין בית־החולים "שערי צדק"

רחוב יפו 161
572

בשנת 1980 עבר בית־החולים "שערי צדק" מהבניין ההיסטורי ברחוב יפו, שנחנך בשנת 1902, למשכנו החדש ברחוב בייט מול שכונת רמת בית הכרם. הנהלת בית־החולים ביקשה למכור את שטח המתחם ולאפשר להרוס את הבניין כדי להגדיל את שטח המגרש הראוי לבנייה חדשה. עיריית ירושלים, שהתנגדה להריסת המבנה, הגישה בשנת 1982 הצעה רעיונית שהכין דוד קרויאנקר למחלקה לתכנון העיר, שלפיה ישוקם הבניין ההיסטורי, כולל מתן היתר לבניית אגף חדש סביב חצר פנימית. הבניין ההיסטורי והאגף החדש יועדו לשמש מלון, משרדים או כל שימוש אחר. התכנית נדחתה על ידי הנהלת בית־החולים והבניין ההיסטורי עמד נטוש ועזוב כעשרים שנה, עד ששוקם ושופץ בשנת 2000, והוא משמש את משרדי הנהלת רשות השידור, בהתאם לתכנית שימור של האדריכלים יעקב ואמנון רכטר.

 


בנוסף לתכנית הרעיונית, הכין דוד קרויאנקר עבור רשות השידור בשנת 1994 חוברת "מתחם בית החולים שערי צדק – תיעוד היסטורי וארכיטקטוני 1902–1994". בחוברת 122 עמודים ועשרות תכניות וצילומים.

 

57-3


© כל הזכויות שמורות לדוד קרויאנקר. אין להעתיק, לשכפל או לצלם בשום צורה ובשום אמצעי אלקטרוני, אופטי או מכאני, את הצילומים, הרישומים והמפות שבאתר אינטרנט זה ללא אישור בכתב מאת דוד קרויאנקר