בניית אתריםאורן וסרשפרונג

אדריכלות בירושלים - הבנייה הערבית מחוץ לחומות

הוצאה/שנה: הוצאת "כתר" ומכון ירושלים לחקר ישראל, 1985
מס' עמודים/איורים: 475 עמודים הכוללים כ־600 איורים
מס' קטלוגי: 534794
03-0103-0303-0203-0403-0503-06

03-07

תוכן הספר:

הספר סוקר את מאפייני הבנייה הערבית המוסלמית והנוצרית כאחד – מן הבנייה הכפרית בשולי העיר ועד הבנייה העירונית בשלהי התקופה העות'מאנית, דרך תקופת המנדט ועד ימינו. הספר כולל סקירה מקיפה של הגורמים הפוליטיים, החברתיים, הדתיים, האתנוגרפיים, הכלכליים והטכנולוגיים שהשפיעו על צורות התכנון, העיצוב והבנייה והשפעתם של סגנונות בנייה מקומיים וזרים. כן כלולים בספר כמה מסלולי סיור ארכיטקטוניים־היסטוריים המאפשרים למסייר ברגל, או ל"מטייל בכורסה" ללמוד בשיטתיות את צורת הבנייה בשכונות הערביות, מהתכנון הכולל ועד לפרטים ארכיטקטוניים קטנים, וכן להכיר את תולדות המשפחות שבנו את הבתים.

 

פרקי הספר:

הקדמה: ראש העיר, טדי קולק
מבוא: דוד קרויאנקר
פרק ראשון: הבנייה הכפרית
פרק שני: הבנייה העירונית – טיפוסי בניינים ומרכיבים ארכיטקטוניים
פרק שלישי: הבנייה העירונית בתקופת השלטון העות'מאני (1917-1870)
פרק רביעי: הבנייה העירונית מראשית תקופת המנדט הבריטי ועד ימינו (1985-1918)
פרק חמישי: תהליך הבנייה – טכנולוגיה ופולקלור
פרק שישי: מקורות השראה והשוואות
פרק שביעי: תכניות שימור

ביקורות:

"... כעת בא הכרך השני... והחלה להיווצר הסדרה – מפעל היחיד הגדול של דוד קרויאנקר, תיעוד מבניה של ירושלים. בכך זוכה ירושלים לאשר זכו לו מעט ערים בעולם... ומעבר להנאה האסתטית – שתורמת לה צורתו הנאה מאין כמותה של הכרך הזה...העבר הנה הוא מוצג ומקוטלג כאן, בבהירות, בדייקנות, בלי כחל ושרק – במלואו."


דב גנחובסקי, "הנאה: אדריכלות בירושלים", ידיעות אחרונות (קול ירושלים), 24 במאי 1985

"אלבום מרהיב־עין זה מכנס את כל מה שתרמה הבנייה הערבית – הן המוסלמית והן הנוצרית – לקביעת דמותה של ירושלים... המחבר... הולך צעד צעד במעקב אחר מה שקרוי 'סגנון הבנייה הפלשתיני' ומאיר לקורא צדדים חבויים ביופיה של העיר..."


בני ציפר, "ירושלים", הארץ, 31 במאי1985

 

"קרויאנקר, שהפך בשנים האחרונות למתעד המירקם הארכיטקטוני של ירושלים ופרשנו הלויאלי של תכנונה הסדיר, הוציא מתחת ידו שתי תעודות מרתקות: האחת מתעדת ברגישות את תרומתו של העם הערבי למירקם הפיזי של ירושלים החדשה; השנייה מתארת במיומנות את המאמץ להטביע על העיר כולה את חותמו של העם היהודי..."
(הביקורת מתייחסת לשני ספרים שהתפרסמו באותה עת: "הבנייה הערבית מחוץ לחומות", ו־Jerusalem Planning and Development, 1982–1985)

 

מירון בנבנשתי, "ובליבה חומה", כותרת ראשית, 5 ביוני 1985

"חשיבותה העיקרית של הסידרה טמונה בהיקפה. הספר השני שיצא זה עתה לאור עוסק בבנייה הערבית שמחוץ לחומות. גם הפעם הצליח המחבר ללקט בשקדנות רבה אבני פסיפס ולבנות באמצעותן תמונה שלמה... גם אם רוב פרטיה ידועים, הרי שצרופם למכלול השלם מציג כל אחד מהם באור חדש... העיצוב האסתטי של הספר ועריכתו במתכונת ברורה ונוחה לקריאה, מועידים אותו לקהל רחב ככל האפשר..."


זיוה שטרנהל, "מחוץ לחומות: מזרח ומערב", הארץ, 28 ביוני 1985

"קרויאנקר... מביא כאן שפע עצום של מידע ותיעוד. בניגוד לספרי ארכיטקטורה, שהגיעו אלי לאחרונה, ואשר דיברו גבוהה־גבוהה על 'התמזגות חללים' ועל 'מפלסים', 'אסכולות', 'מפתחים' ועוד מונחים, שאין הנפש הבורה יכולה לעמוד במחיצתם, קרויאנקר אינו שוכח, שהבתים נבנו קודם כל למגורי אדם."


מאיר שלו, "לכל בית יש כתובת", כל העיר, 26 ביולי 1985

"... התיעוד הארכיטקטוני – שבספרו היפהפה שהיה כבר לרב־מכר מדובר... דפדפתי בתאווה וגיליתי אוצרות גנוזים נשכחים... קרויאנקר השופע חיוניות ומן תמימות, שתחומי ההתעניינות שלו הם שניים – ארכיטקטורה והיסטוריה, והוא משלבם בהצלחה."


הדה בושס, "ירושלים של נופים", הארץ, 30 ביולי 1985

 

 


© כל הזכויות שמורות לדוד קרויאנקר. אין להעתיק, לשכפל או לצלם בשום צורה ובשום אמצעי אלקטרוני, אופטי או מכאני, את הצילומים, הרישומים והמפות שבאתר אינטרנט זה ללא אישור בכתב מאת דוד קרויאנקר