בניית אתריםאורן וסרשפרונג

אדריכלות בירושלים – שכונות ובנייני ציבור יהודיים מחוץ לחומות 1914–1860

רקע היסטורי: דרור ורמן
הוצאה/שנה: הספר יצא לאור לראשונה בהוצאת "דומינו" ומכון ירושלים לחקר ישראל בשנת 1983 , מאז שנת 1991 בהוצאת "כתר" ומכון ירושלים לחקר ישראל; בשפה העברית ובכרך נפרד באנגלית (ראו עמוד 16). מס' עמודים/איורים: 356 עמודים הכוללים מאות איורים מס' קטלוגי: 536958 מסת"ב: 965-261-017

01-0701-0301-0501-04

תוכן הספר:

הספר עוסק בשכונות היהודיות המסורתיות שנבנו בין השנים 1914-1860, כדוגמת מאה שערים, בתי אונגרין, נחלת שבעה ושכונת הבוכרים, אשר היתה להן השפעה מכרעת בקביעת המבנה השכונתי של ירושלים שמחוץ לחומות. כן מוצגים בספר בנייני ציבור יהודיים, כגון "הישיבה הגדולה" במאה שערים, בית־החולים שערי צדק (הישן), בית־הספר כי"ח אליאנס ברחוב יפו ובית־ספר למל ברחוב ישעיהו. המאפיינים הארכיטקטוניים־פיזיים של צורות התכנון והבנייה השונות מוצגים על רקע המצב הפוליטי, הדתי, האתנוגרפי, הכלכלי, הטכנולוגי והחברתי־אנושי שהיה באותה תקופה. ומצוינות השפעות סגנונות בנייה מקומיים וזרים על אדריכלות השכונות. הספר כולל שני מסלולי סיור ובהם בניינים בעלי עניין היסטורי, ארכיטקטוני, אתנוגרפי, דתי, משפחתי־אנושי וסיפורי. המסלול האחד עובר לאורך סמטאות השכונות מאה שערים, בתי אונגרין ובתי נייטין ולאורכו 49 בניינים; במסלול השני, ברחובות שכונת הבוכרים, 27 בניינים נוספים.

 

פרקי הספר:

הקדמה: ראש העיר, טדי קולק
מבוא: דוד קרויאנקר
פרק ראשון: השכונות – עקרונות תכנון ואדריכלות
פרק שני: שכונות טיפוסיות במיוחד – מאה שערים, בתי אונגרין ובתי נייטין
(כולל מסלול סיור ארכיטקטוני־היסטורי)
פרק שלישי: שכונות אופייניות נוספות
פרק רביעי: שכונות יוצאות דופן – שכונות הבוכרים וזכרון משה
(כולל מסלול ארכיטקטוני־היסטורי)
פרק חמישי: בנייני ציבור חשובים מחוץ לחומות

 

ביקורות:

"למרקם הירושלמי המיוחד הזה מוקדש מפעל ספרותי חדש חשוב 'אדריכלות בירושלים, תקופות וסגנונות...'. דוד קרויאנקר, הנאבק זה שנים למען שימורם של אתרים בודדים ושכונות, משכנע בספרו זה שירושלים 'האמיתית' איננה רק
בעיר העתיקה... חוסר יחס לעבר מקורו לעתים בבורות סתם, שעליה מבקש הספר הזה לגבור בזה שהוא מעודד 'תודעה' ומרגיל את עינו הבלתי מאומנת של צופה לחפש ולהתמקד בפריטים, שצירופם במכלול יוצר תחושת מקום."

 


עמוס אילון, "תחושת מקום", הארץ, 4 במאי 1983

  

 

 

"שמו של דוד קרויאנקר, 'הארכיאולוג של ההווה הירושלמי', נקשר... בשורה של מבנים הנמצאים בשלבים שונים של שימור, שיקום והחייאה... את הספר מלווים מאות רישומים המאפשרים לעין לראות דברים שאין היא רגילה לראותם, לסווג ולזהות ערכים ארכיטקטוניים הידועים רק למעטים..."

 


חיים באר, "משהו מוקם על מה שהוחרב", דבר השבוע, 27 במאי 1983

"ספרו של דוד קרויאנקר הוא אפוא מפעל חלוצי ראשון ויחיד, ולא בכדי הגדירו פרופ' פראוור – במסיבה שנערכה לרגל הופעתו – כ'אחד הספרים החשובים ביותר שנכתבו על ירושלים'... הספר מהווה פריצת דרך חשובה בתחומו ויצירה מקורית הראויה לציון. אנו בוחרים בפרסום מקורי ורב חשיבות זה, כספר בעל התרומה החשובה ביותר בנושא א"י, שראה אור לאחרונה."

 


אלי שילר, ביקורת ספרים, קרדום, 28 – 30 , יולי 1983


"טלו את ספרו הכביר של דוד קרויאנקר 'אדריכלות בירושלים', ותראו בו את מה שניתן לספק בתיאור של שכונה כשכונת הבוכרים – בית אחרי בית, רחוב אחרי רחוב... בהרבה מובנים עשה קרויאנקר את מה שעשה פבזנר* ... לבנייניה של לונדון הוא – קרויאנקר – יכול לעשות לבנייניה של ירושלים. יכול? חייב... וחובה על כל מי שיכול וצריך לממן מפעל כזה, לעזור לו ולסייע לו – לעשות זאת... ניקולאוס פבזנר משלנו – יש לנו. מה עוד אנחנו צריכים ולמה עוד נחכה עד שיהיו בידנו ספרי בנייניה של ירושלים?"

 

 

 

* פרופ' ניקולאוס פבזנר פרסם סדרה מונומנטלית של ספרים בשפה האנגלית "בנייניה של אנגליה."

 
 

 

דב גנחובסקי, "קרויאנקר חייב לעשות זאת", ידיעות אחרונות (קול ירושלים),

 
 
 
13 בספטמבר 1983

 

"ספרו היפה והמעניין של דוד קרויאנקר מהווה תרומה חשובה ביותר להכרת הערכים הארכיטקטוניים של ירושלים בראשית צמיחתה כעיר מודרנית... כרך זה של אדריכלות בירושלים הוא ספר דידקטי מצוין למטייל ולמתעניין בידיעת
ארץ ישראל. ליד הדיונים ההיסטוריים והארכיטקטוניים ישנם פרקים שהם בעצם מדריך שדה ערוך בכשרון וביעילות רבה... מאז הופעתו כבר שימש הספר בסיס לסמינרים לימודיים להכרת ירושלים... אנו ממליצים על ספר זה בכל לב ומצפים לכרכים הנוספים המובטחים לנו..."

 

 

 
יוסף שדור, ביקורת ספרים, טבע וארץ, ינואר–פברואר 1984

 


© כל הזכויות שמורות לדוד קרויאנקר. אין להעתיק, לשכפל או לצלם בשום צורה ובשום אמצעי אלקטרוני, אופטי או מכאני, את הצילומים, הרישומים והמפות שבאתר אינטרנט זה ללא אישור בכתב מאת דוד קרויאנקר