בניית אתריםאורן וסרשפרונג

רחוב יפו, ירושלים

ביוגרפיה של רחוב – סיפורה של עיר
הוצאה/שנה: "כתר" הוצאה לאור ומכון ירושלים לחקר ישראל, ירושלים, 2005
מס' עמודים/איורים: 388 עמודים הכוללים מאות איורים
מס' קטלוגי: 539660 מסת"ב: 965-07-1380-8
19-0119-0219-0419-0519-06
19-03

תוכן הספר:

הספר הוא ביוגרפיה רב־תחומית של רחוב יפו, ציר ההתפתחות האורבני העיקרי של ירושלים החדשה במשך 150 שנה, מאז ראשית היציאה אל מחוץ לחומות באמצע המאה ה־19. בספר נחשפים השינויים התפקודיים והחזותיים שחלו בפני הרחוב, כפי שמשתקפות תקופות הגיאות והשפל שבתולדותיו. במבנה הספר שלושה חתכים עיקריים: חתך כרונולוגי־היסטורי המתאר את התפתחות הרחוב, חתך נושאי המתאר את המבנה האורבני ואת הסגנונות הארכיטקטוניים האופייניים, וחתך גאוגרפי המורכב ממסלול סיור לאורך 85 ציוני דרך היסטוריים־ארכיטקטוניים ואתנוגרפיים.

 

פרקי הספר:

הקדמה
פרק ראשון: תולדות רחוב יפו 1850–2005
א. שלהי התקופה העות'מאנית – מדרך עפר לרחוב עירוני
ב. תקופת המנדט 1918–1948 – מודרניזציה ושגשוג
ג. תקופת העיר החצויה 1948–1967 – רחוב שנגדע
ד. העיר מאז 1967 – רחוב שעצר מלכת
ה. המציאות העכשווית ותקוות להתחדשות
פרק שני: צורות בינוי וסגנונות ארכיטקטוניים
פרק שלישי: מסלול סיור רחוב יפו
סיכום: כרונולוגיה של גיאות ושפל

* ציוני דרך בהתפתחות רחוב יפו וסביבתו
* ביבליוגרפיה ומקורות מידע
* מפתח

ביקורות:

"'רחוב יפו' לקח אותי כמו במסע קסמים לרחוב יפו של ימי ילדותי ושל ימי האוניברסיטה שלי, וגם אל רחובות אחרים, וגם אל זמנים אחרים. ספרך זה, דוד (כמו ספריך הקודמים) הוא מלאכת אהבה ומלאכת מחשבת ומלאכת פירוט וידענות ודיוק וגעגועים ובקיאות וטוב־טעם. תודה על הספר הנהדר הזה, שיש בו הרבה יותר מכפי שיש ברחוב יפו הממשי, במצבו הנוכחי. אבל הלא בכל ספר טוב יש יותר מאשר העצים והאבנים והאספלט כשלעצמם יכולים להציע."


מכתב מאת הסופר עמוס עוז, 7 בינואר 2006

"קראתי את ספרך החדש על הרחוב בהערצה גוברת והולכת. זהו ספר מרתק, חדשני, מלא מכל טוב הארץ, העושה צדק עם הרחוב החשוב ביותר של ירושלים החדשה (כמובן בצד רח' הנביאים אהובנו). ספר זה ראוי שיימצא על מדפי הספרים ובידי המטיילים של כל מי שמתעניין בקורותיה של הבירה מן המאה ה־19 ועד עתה. כל הכבוד ויישר כוח."


מכתב מאת הסופר חיים באר, 15 בנובמבר 2005

"רחוב יפו ידע רגעים מציתי דמיון... ספר חדש ומרתק מאד... מגולל סיפור שעשוי להרגיז את כל המאמין עדיין ב'אחדות' ירושלים..."


תום שגב, מוסף הארץ, 2 בספטמבר 2005

"זהו ספר יפה תואר ביותר. הצילומים הרבים, ישנים כחדשים, יפים, הנייר משובח, העיצוב ראוי לכל שבח והטקסט נהדר."


נרי ליבנה, הארץ

"'רחוב יפו' הוא עוד ספר מרבה דעת ומאיר עיניים, גם תרתי משמע, בסדרת ספריו של קרויאנקר, העוסקים בקו התפר ההיסטורי־ארכיטקטוני המרתק של ירושלים. ליצירתו החשובה והייחודית של קרויאנקר בחקר המורשת הבנויה של ירושלים תרומה מכרעת להגברת המודעות הציבורית לערכי שימור, שיקום והחייאה של בתיה, רחובותיה וכיכרותיה של עיר הבירה, ומכאן חשיבותה. אין ארון ספרים ירושלמי שלם בלי (לפחות) אחד מהם..."


אייל פלד, מסע עולמי

"הספר לוקח אותנו לטיול כפול: במקום ובזמן. אנו צועדים ברחוב הראשי של ירושלים בית אחר בית, תקופה בעקבות תקופה. סיכום הסיור: צביטה בלב."


דליה איציק, ירושלים שלנו 5, דצמבר 2005

"ספרו השלם והבשל ביותר של מחברו רב הפעלים... ספר מאד מושקע ופשוט במובן הטוב, ענייני, קריא ומרתק גם למתעניין שאיננו איש המקצוע... לפנינו ספר פוקח עיניים, מועיל ומהנה הנקרא בנשימה עצורה..."


אלי שילר, אריאל 173, נובמבר 2005

“The carefully-produced, 288-page volume is beautifully designed… The text is wonderfully readable, combining lyrical descriptions with analyses of the relationships between buildings, people, and history."

Etta Prince-Gibson, Jerusalem Post, October 14, 2005

© כל הזכויות שמורות לדוד קרויאנקר. אין להעתיק, לשכפל או לצלם בשום צורה ובשום אמצעי אלקטרוני, אופטי או מכאני, את הצילומים, הרישומים והמפות שבאתר אינטרנט זה ללא אישור בכתב מאת דוד קרויאנקר