בניית אתריםאורן וסרשפרונג

ירושלים: המאבק על מבנה העיר וחזותה

הוצאה/שנה: הוצאת זמורה־ביתן ומכון ירושלים לחקר ישראל, תל־אביב, 1988
מס' עמודים/איורים: 488 עמודים הכוללים מאות איורים
מסת"ב: 965-03-0526
38-0334-0134-0734-08

34-0534-03

תוכן הספר:

ספר זה מתעד, מסכם ומנתח את הפעילויות, האירועים, התהליכים ובעיות הפיתוח, הבנייה והשימור בירושלים בעשרים השנים הראשונות אחרי איחוד העיר (1967–1987). לתקופה זו, שאין לה אח ורע מבחינת ההיקף, החשיבות ועוצמת פעילות הבנייה והפיתוח, התלוו התחבטויות ומאבקים תכנוניים רבים ומרים שקבעו את מבנה העיר ואת חזותה לדורות הבאים. הספר מציג את העשייה הגדולה, כפי שבוצעה באבן ובבטון, על ההישגים והמשגים, ולצדה תכניות רבות שלא מומשו, אך הן בעלות חשיבות רבה להבנת הלכי רוח תקופתיים, תהליכי מחשבה ואופנות תכנון משתנות.

 

פרקי הספר:

דברי פתיחה: טדי קולק, ראש העיר
מבוא: אדריכל אמנון ניב, מהנדס העיר
הקדמה
פרק ראשון: לקראת עיר אחת
פרק שני: הרחבת העיר "ירושלים החדשה", נוכחות פיזית וריבונות פוליטית
פרק שלישי: שיקום העיר העתיקה וסביבותיה – הפנינים שבכתר
פרק רביעי: תכנון ופיתוח מרכז העיר המורחב – מעבר הדרגתי משאפתנות למציאות
פרק חמישי: תכנון פיזי בעיר פלורליסטית – בעיות לאומיות, דתיות ואתניות
פרק שישי: בעיות בעיצוב ובשימור אופייה החזותי הייחודי של העיר
פרק שביעי: השתתפות הציבור בקביעת דמות העיר
סיכומה של תקופה – וולף פון־אקהרדט

* נספח: תכניות ומתכננים
* מילון למונחים ארכיטקטוניים ולמושגים אחרים
* ביבליוגרפיה ומקורות
* מפתח אתרים ומקומות

ביקורות:

“Kroyanker's book is a fascinating presentation, through both word and picture, of the considerable development experienced by Jerusalem in recent decades. The planning rationale is well presented as are the numerous planning controversies. This book is a most valuable guide to, and chronicle of, Jerusalem's recent architectural and planning history. It certainly deserves an English edition."

Prof. David Amiran, “A Publication of Special Interest”, Israel Studies, Winter 1990


"עם כל כרך נוסף היוצא מתחת ידיו, מתבלטת ביתר שאת חשיבות עבודתו של קרויאנקר בחקר ובתיעוד בנייתה של ירושלים לדורותיה... לתיאור התהליך המרתק הזה הקדיש קרויאנקר סידרה ההולכת ורואה אור בהוצאת 'כתר', אך נספחיה, הרואים אור בהוצאת זמורה־ביתן, אינם פחות חשובים ומהותיים..."


אורי סלע, "20 שנות בנייה בירושלים", ידיעות אחרונות, 27 במאי 1988

"דוד קרויאנקר מתעד מאבקים אלה, סיכומיהם ותוצאותיהם, במילה כתובה ובאיורים, כידו הטובה עליו, ובלשון קריאה ביותר – ועם יותר מקמצוץ של חוש הומור. הוא הוסיף כעת עוד נדבך לסדרה הגדולה שהפכה אותו למתעד בה"א הידיעה של ירושלים ובנייניה ותכנונה."


דב גנחובסקי, ירושלים, 6 במאי 1988

"כבספריו הקודמים, המחבר מקפיד ביותר במלאכת העריכה, ההגהה, ההצגה הגראפית ומוציא מתחת ידיו ספר מרהיב ביופיו ומרתק בנושאיו ודרכי־הצגתם... נכס לחוקרי־העיר ולציבור הרחב המתעניין בנושאים אלו... חגיגה לעין ולאוצר בלום של חומר עיוני חשוב, לעושים במלאכה ולחרדים לעיצובה ושימור חזותה של ירושלים."


דן יהב, על המשמר, 2 באוקטובר 1988

 

 


© כל הזכויות שמורות לדוד קרויאנקר. אין להעתיק, לשכפל או לצלם בשום צורה ובשום אמצעי אלקטרוני, אופטי או מכאני, את הצילומים, הרישומים והמפות שבאתר אינטרנט זה ללא אישור בכתב מאת דוד קרויאנקר